Kohale jõudes selgus kurb tõsiasi: kokteilid meid ei oodanud, küll aga võis tõesti taga ajada ja kröpsudega sööta vabalt kulgevaid paabulinde.


Muidu oli park nagu park ikka, aga veidi loomaaia sugemetega, lisaks paabudele oli seal ka palju veelinde ning igasugu sõralisi, kaasa arvatud Xinjiangi provintsist püütud (viimased?) metshobused. Loomade olukord oli õnneks tunduvalt parem kui Pekingi loomaaias ja sel päeval oli ka inimesi vähe, kuna oli jube tuuline. Ja tuul kasvas välja liivatormiks. Sel aastal oleme neid õnneks vaid kergelt nuusutada saanud, päris oranžiks pole läinud. Eelmisel aastal jäime küll korraks tõsise liivaduši alla ning isegi kodu oli kergelt liivakasti mõõte võtmas. Siis kallas tuul Pekingisse maha 300 000 tonni liiva ja õhusaaste oli maksimumi peal. Nüüd pääsesime vaid mustade ninasõõrmete ning neegrinägudega.


Kogu see liiv ja tolm tuleb tuhandete kilomeetrite kauguselt Xinjiangi Taklimakani kõrbest, aga ka lähemalt Gobi kõrbest. Hiina ambitsioonikad agrikultuuriplaanid muidugi kaasa ei aita. Ka Põhja-Hiinasse mahaistutatud 40 miljardit puud võivad pikas perspektiivis asja hoopis hullemaks teha, kui tõmbavad maa tühjaks sellestki niiskusest, mis sinna veel jäänud on. Ja Pekingi ehitusbuum, mis kuidagi vaibuda ei taha, tekitab kohalikke liivatorme. Kõik kenamad vaated linnas varjavad ära kraanad. Ühes kohas lugesime Kauriga kiirelt ära vähemalt sada kraanat...


Kultuursetele eurooplastele paistsime ehk sissetunginud mustlaste moodi, kes ennast tule ääres soojendavad. Eks meie peame selle põlguse nüüd enda peale võtma, kuna Kaidi ja Jaanus on kallile kodumaale tagasi kolinud ja neid enam huvita ning Triinu ja Ardo elavad kõrvalmajas.